HTML

egyperces mondatok avagy frasi sparse e ritrovate

Egyperces mondatok azért, mert nincs sosem sok időm, terveim szerint pár szóban foglalok össze valamit a napokból. Frasi sparse azért, mert lehet hogy ezzel jó témát találok - Petrarca "rime sparse" nyomán, és frasi ritrovate azért, mert talán egy ilyen megtalált mondattal egy-egy régi-új vagy valamilyen emléket húzok elő, Tabucchi "hangok jönnek valahonnan, nem tudni honnan" nyomán. "Può succedere che il senso della vita di qualcuno sia quello, insensato, di cercare delle voci scomparse, e magari un giorno di crederle di trovarle, un giorno che non aspettava più, una sera che è stanco, e vecchio, e suona sotto la luna, e raccoglie tutte le voci che vengono dalla sabbia." (da Si sta facendo sempre più tardi)

Friss topikok

Linkblog

2011.08.23. 16:58 Gelso

Tokaji Zsolt: Hova mennek a kacsák?

Tokaji Zsolt: Hova mennek a kacsák?

 

 

 Zabhegyező utalások ide vagy oda, nekem tetszett; bár már nem kamaszként olvastam, emiatt talán nehezebb volt alkalmazkodni az elején iszonyatosan tömény szlengszöveghez, de ahogyan haladtam előre, úgy kezdett nyugodni a történet, és tisztulni a szöveg…
Nem kell azt leírnom, hogy kamaszok mindig is léteztek, problémáikkal, hóbortjaikkal együtt. És ezek a problémák/hóbortok stb. – hiába telik az idő – megmaradnak, megütköztetik a kamaszokat az őket körülvevő világgal. Talán annyiban különbözik csak ez a könyv az én kamasz koromban történtektől, hogy az alkohol, a felelőtlen, átgondolatlan, vakmerően alkalmazott szex, a cigi stb. okozta kísértések azóta megszázszorozódtak, és új kísértések léptek melléjük azonos intenzitással: őszinte megdöbbenéssel olvastam, hogy a mai fiatalok szórakozásának alapvető elősegítője kísérője az alkohol, a dzsoint és az egyéb drogok; ehhez jön a gátlástalan szex, szinte partnerválogatás nélkül, akivel, és amikor sikerül, Csak nehogy magányosan teljen az idő! kétségbeesett felkiáltással… ezek mellé sorakozik még a majdmindennapos éjszakázás, az esti szabadidőbeli bárban üldögélést kísérő ivás, a plázában lógás… az én fiatalkoromban ezekre egyáltalán nem volt idő és lehetőség sem – igaz, hogy én burokban kollégiumban éltem, ahonnan gyakorlatilag sehová sem volt egyszerű a kimenő. Az olvasás közben végig úgy éreztem, hogy ezek a fiatalok mindkét oldaláról égetik a gyerty cigit, és éreztették azt a tapasztalatféleségüket, hogy jobb mindent most és azonnal kipróbálni, mint óvakodni a következményektől; nem kell következményekkel törődni, mert azt, ki tudja megélik-e? Tombold ki magad ma igazán, mert ki tudja holnap mi vár rád? Vár-e rád valaki, valami?
Szörnyen magára hagyatottnak éreztem az öt főszereplő fiatalt; gondok a családban, mindegy, hogy egyedül neveli gyermekét az adott szülő, vagy családban élő gyerekről van szó, a hangsúly a -magány_on van – ez a magány sodorja őket egymáshoz, hogy tegyenek ez ellen az állapot ellen, együtt lógnak, amíg idejük engedi. Felmerült bennem a többi osztálytárs és az osztályfőnök, vagy egy akármilyen támogató tanár hiánya, talán az ő helyükre lép be a pszichológia szakos hallgató: Virág – ez nekem elképzelhetetlen, hogy egy osztály részeként így elszigetelődjön öt ember, akikben annyira különleges és közös nincs is – hétköznapi, normális gimnazista kamaszok, akiktől nem kell félni vagy óvakodni, ne adj isten távol tartani magunkat. Mindegyiknek van bogara, de több pozitív tulajdonságuk van, mint negatív. A negatív tulajdonságaik pedig érdekes, hogy akkor jönnek elő, amikor együtt van a banda…A banda, ahol a magányt, unalmat elütni jó, de nem építő jellegű a létezése a társaság számára, így előbb-utóbb fel kell bomlania. Pontosan megérzik ezt a gyerekek is, ha folyamatosan önpusztító és önmaguknak ellentmondó dolgokba kezdenek, akkor ez a társaság egyszer csak szétrobban. Emiatt egyenként elkezdenek ezzel talán öntudatlanul is foglalkozni, és megoldást keresni – a megoldás pedig elveszíteni a banda fejét. De ki meri ezt neki megmondani? Aztán valahogy ez is – a társaság természetes fejlődési fázisain átmenve – kialakul – a „vezér” nem hülye, sőt! Intelligens, okos, érzékeny fiú, tragédiákkal a háta mögött; meg nem értett, nehéz természetű személyiség, mégis jól ellavíroz az életben – magányosan. Kellett neki ez a banda, ahol társakra lel, ahol a kapocs az őszinteség – és ahonnan egy idő után az őszinteség hiánya végett kiesik a kapocs, és így szétesik a banda. Tragikus a vég a banda feje szempontjából, viszont nem végződik szomorúan a banda tagjai szempontjából. Ők elkezdhetik élni reményekkel, tervekkel, esetleg lelkesedéssel, bizalommal teli jövőjüket a későbbieken.
Viszont azért el is szomorított a vége, őszintén sajnáltam, hogy Artúr örökre szerető társ nélkül marad, talán mert Zek későbbi sorsára lettem volna a leginkább kíváncsi! (?)
Ugyanakkor reményt is keltett bennem, hogy mégsem elveszett és reményt vesztett ifjúságról van itt szó, mert mégis sikerül valahol valamennyi értékre rátalálni; úgy érzem, a regény végére bebizonyosodott, hogy a linkség, a szleng alkalmazása csak az ő legalkalmasabb álcájuk rejtőzködni, de igazi arcukat is sikerül majd felfedni, ha pl. őszinték először saját magukhoz, és később a környezetükhöz. Valahogy úgy érzem, hogy a beszédük is, és a társaságba tömörülésük is egyfajta védekezés volt részükről a közvetlen környezetükkel szemben: akár a családtagokról, osztályfőnökről, osztálytársakról is legyen szó.
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy amiket itt leírtam, nem egyfajta általánosítás napjaink kamaszairól, hanem a regénybeli kamaszokról kapott képek alapján ébredtek bennem, úgy, hogy jómagam is elég régen, kb. huszonéve voltam kamasz, és nincsenek még ilyen korú gyerekeim sem, sőt jelenlegi környezetem is híján van belőlük..
Visszatekintve eddigi életemre nagyon is aktuálisnak és igaznak tartom a könyvet indító Wilhelm Stekel idézetet, miszerint: „A serdülőre jellemző, hogy nagylelkűen meg akar halni azért, amiért az érett ember alázatosan élni akar.”

Amúgy Ivett a kedvencem, ő közel áll hozzám, Zeket is szívesen megismerném, de meglehet félnék a szélsőségeitől, amúgy őt is kedveltem, meg Vincét is és NagyBét is, de a lányoktól nem voltam nagyon elájulva… a fiúkban több fantázia volt…

  

 *****

 

Wilhelm Stekel idézet: „A serdülőre jellemző, hogy nagylelkűen meg akar halni azért, amiért érett ember alázatosan élni akar.”

 http://www.centrostudipsicologiaeletteratura.org/stekel.html

http://www.aktiv-analizis.hu/docs/stekel_freud_dreams.pdf

Idézetek:

 

– Ha nem jársz senkivel, nem kell folyton azon paráznod, hogy lenyúlják a pasidat – mondja nevetve egy kerek arcú, sötét, rövid hajú lány. – Az hót tré, és a csajok legtöbbje mást sem csinál, csak azon parázik, hogy viszik a pasidat… Akár a legjobb barátnője is…

(…)

– Nem, nem! Félreérted – magyarázza a vörös, tépett hajú lány. – Nem jár senki senkivel. Csak úgy vagyunk. Így együtt érezzük jól magunkat. Bulizunk meg marháskodunk.

p. 9. Korona Kiadó, 2006.

Egy jó bulin felpörögve vagy beszakítva végül is hót mindegy, hogy ki kivel. Akkor minden olyan egyszerű. A csajok is tök lazák, meg ilyesmi.

p. 11. Korona Kiadó, 2006.

– Aha – nevetett Bogi. Így már tökre vágom. Klassz csávó lehetett ez az Isten, pont olyan, mint az amik. Nem tetszik nekik valami, máris ott vannak és puff! Vége! Ha nem az Isten vágta volna haza Szodomát meg azt a másikat, tuti, hogy az amcsik bombázzák szarrá, mint Bagdadot.

p.14. Korona Kiadó, 2006.

A Budapest-Pokol állomások között közlekedő Kárhozat expressz öt perc múlva, tizenhat óra negyven perckor a tizenhármas vágányról indul. (…) Az utazás csak helyjegy váltásával és néhány szál dzsoint megtekerésével vehető igénybe. A kocsik számozása hatszázhatvanhattól kezdődik. A vonat a Pokol végállomásig csak Sodoma és Gomorra állomásokon áll meg.

14. oldal

könnyen játsszák [amcsik] az Istent, mert hát Isten halott…
– Ez tuti? – kérdezte Nagybé.
– Hát persze – válaszolta Zek.
– Honnan veszed? – kérdezte Nagybé.
– Nietzsche mondta.
– Te olvasol Nietzschét?
– Ja – bólogatott Zek. A Keletinél olvastam egy graffitin.
– Barom – röhögött Nagybé, és hátba verte az előtte kuporgó és a készülő dzsointra koncentráló Zeket.

p.15. Korona Kiadó, 2006.

– Tavaly nyáron egyszer bementem anyám cégéhez, és éppen az automatánál akartam venni egy kólát, amikor meghallottam két fehér inges, nyakkendős köcsögöt, hogy az anyámról beszélgetnek. Olyan harminc körüli, szépen fésült kis buzik voltak. Nyugodtan kávézgattak, meg minden. Fingjuk sem volt róla, hogy én vagyok annak a nőnek a fia, akiről éppen pofáznak. Az egyik azt mondta róla, hogy kiskosztümös nagy kurva, a másik meg közölte, hogy hátulról líceum, elölről múzeum. Lehet, hogy még mondtak volna róla durvábbakat is, de nekem ez akkor pont elég volt. Rájuk basztam a forró kávéjukat, az egyiket lefejeltem, a másikat meg tökön rúgtam és hazarohantam.
– Anyád mit szólt?
– Mikor hazajött, elmesélte, hogy valami narkós csöves odabent megtámadta két kollégáját, de máig nem tudja, hogy én voltam. Pedig kurva könnyű lett volna kideríteni, mert egy ilyen gané multinál még a csótányokat is regisztrálják a belépéskor.

pp. 18-19. Korona Kiadó, 2006.

Pölö azok a lányok, akik állandóan a pasijukkal lógnak, tökre elhanyagolják a barátnőiket. Folyton féltékenyek meg idegbetegek. Kinek hiányzik ez? Épp elég ideg van a sulival, minek ezt még fokozni?

p.37. Korona Kiadó, 2006.

Mindig röhögnöm kell, amikor eszembe jut, hogy ha követem az atyai utat, akkor az én leendő feleségem nem lehet sokkal idősebb az öcsémnél, sőt, lehet, hogy a leendő apósom, anyósom, akik talán velem egyidősek, még nem is ismerik egymást.

 p.59. Korona Kiadó, 2006.

Sokat gondolkoztam ezen, s arra jutottam, hogy talán azért, amit mi annak idején nem mertünk megtenni, pedig annyira vágytunk volna rá, ők tök lazán vállalják.

 p.85. Korona Kiadó, 2006.

 

Elárulom neked a titkot, Virág kedves. Teljesen üres lap nem létezik.

oldal

Zekbe nem lehet az ember szerelmes. Nem hagyja. Ha szerelemmel akarod megkötni, leráz, beléd rúg, elmenekül… Ő a szabadságra vágyik, egy olyan világról ábrándozik, ahol nincsenek kötöttségek, nincs suli, nincsenek szülők, nincsenek nemek és nincsenek igenek sem. A totális szabadság…

oldal

 

– … regény számomra elsősorban nem erről szólt. […] nekem a hazugságról meg a képmutatásról szólt. Te is mondtad, amikor a kacsák először szerepelnek, Caulfield a vén hülye tanárával beszélget, aki egyébként még szerette is a srácot. Kevesen voltak így vele. Ő viszont elkezd a kacsákon gondolkozni. Másodjára meg ott a taxis, aki nem érti, hogy a srác miért buzerálja őt ezzel a témával. Nos, mi a közös ebben a két fószerban? Hát az, hogy felnőttek, és fingjuk sincs arról, hogy hova mennek a kacsák. Caulfield az egyik esetben szóba sem hozza, a másikban meg ráhagyja a dolgot. Szerintem az úgymond felnőttek le se szarnak bennünket, kurvára nem a valódi problémáinkkal foglalkoznak, és közben mi azt tesszük és olyanokon gondolkozunk, amikhez közük sincs, ha meg úgy tesznek, mintha érdekelné őket, akkor hazudunk nekik valamit, amit hallani akarnak, vagy rájuk hagyjuk a marhaságaikat…
– De mit jelentenek a kacsák? – makacskodott Virág.
– Még mindig nem érted? – kérdezte Zek. – Minket például elég alaposan ismersz már. Rendszerint itt ülünk vagy a plázában, esetleg a Rush-ban. Hozzátartozunk a képhez. Legtöbbször fel sem tűnünk senkinek. Néha viszont zajosak vagyunk, és akkor legszívesebben kibasznának bennünket, de a legtöbbször beleolvadunk a környezetbe, hozzá tartozunk. Ha viszont nem vagyunk itt vagy a többi törzshelyünkön, senkinek sem hiányzunk, senki nem keres minket. Talán csak Holden Caulfieldnek jut eszébe feltenni a kérdést egy ilyen, a felnőttek számára hót jelentéktelen dologgal kapcsolatban. Sőt, ő még utána is jár, de nem kapja meg a választ

oldal

 

 

A padtársi kapcsolat valahol egy meglehetősen intim viszony, még akkor is, ha ez így elég hülyén hangzik. Az első dolgozatnál, az első felelésnél kialakul valami cinkosság. A sorsközösség és a helyhez kötöttség egyfajta véd- és dacszövetségbe forrasztja a padtársakat.

91. oldal

 

– Pampog? könyörgöm Vince hagyd abba!
– Maradj már! nem árt az, ha te is gazdagítod a szókincsedet.
– Az én szókincsemmel nincs semmi baj – mondta büszkén kihúzva magát Zek. – Példának okáért felvágósabb, jobb pillanataimban én az iménti mondatodat úgy fogalmaztam volna, hogy te is csak profitálnál abból, ha gyarapodik a lexikád.

117. oldal

Éppen azzal bizonyítod, hogy szereted a másikat, ha el tudod engedni, és megbízol benne. És ez nem lerázás. Ha szembe mersz nézni magaddal, a félelmeiddel, és le tudod győzni őket, ha képes vagy arra, hogy őszintén feltárd a másik legtitkosabb vágyát, és azt is meg tudod adni neki, csak akkor mondhatod, hogy szereted a másikat. A féltékenység az, amikor a test akar gondolkodni és nem a lélek. Ennyit az állatok is tudnak…

153.oldal

-Akkor most el akarod mesélni részletesen, hogy az a szemétláda Tamás hogyan baszta át a fejed és cuccolt haza a családjához, persze a benned akkor és azután, sőt most is dúló érzelmi drámát hatásosan kidomborítva és érzékletesen ecsetelve, vagy inkább bontsam fel azt az üveg Johnnie-t, amit a vizsgaidőszak végére tartogatok?
Ivett mindig jobb kedvre tudta deríteni Virágot. Nem volt az a mély, katatón, patologikus depresszióból épített erődítmény, amit a lány természetes empátiájával és a humorával nem tudott rommá bombázni. Sőt néha úgy érezte, ez többet ér bármilyen terápiánál.

193. oldal

– Ránk fér, ha egy kicsit felidézzük, milyen ártatlanok és naivak voltunk mi is, amikor még hírből sem ismertük Poszler Gyuri bácsit, és nem diagnosztizáltunk magunkon gyomorfekélyt a K.S.I. vizsgája előtti éjjelen. – Az előbbi nagy formátumú tanárt az esztétika szakosok, az utóbbit pedig a magyar szakosok kedvéért említette. – Ti meg – mondta az öt kamasznak – lássátok, hova vezet a tanulás, és mit művel veletek a bölcsészkar, aztán menjetek jogra vagy közgázra…

p.202. Korona Kiadó, 2006.


– Úgy lehetsz te ezzel a pszichológiával, mint a küklopszok a jövőbelátási képességükkel. Egyrészt baromi jó, hogy ennyi mindent tudsz, másrészt egy rohadt nagy kibaszás az egész, mert magaddal kapcsolatban is tudsz egy csomó mindent. A küklopszok például pontosan tudják a haláluk napját. Azért ez elég gáz.

p.208. Korona Kiadó, 2006.

– Már megint rossz irányba indulsz el – mondta Ivett. – Emlékszel, a múltkor a galériában is ki voltál akadva, miért nincs a női portrénak szeme. Olykor valaminek a hiánya sokkal beszédesebb, mint a megléte. És ettől még nem művészet valami. A nyelvészetben például egy rakás morfémát épp a jelöletlensége jelöl…

p.221. Korona Kiadó, 2006.

A kínaiak szerint a mandarinkacsák a házastársi hűség jelképei.

p.223. Korona Kiadó, 2006.

Az eszkimó eredetlegendák némelyike szerint a világ úgy keletkezett, hogy amikor az egész földet csak óceán borította, egy kacsa lebukott az aljára, és a csőrében egy darab földdel tért vissza, amit szétszórt a felszínen. Ebből lett a szárazföld. A kacsát épp ezért egy rakás eszkimó törzs tekinti totemállatnak.

p.224. Korona Kiadó, 2006.

Ha a sors egy orientalistával hoz össze, az legalább akkora élmény, mint ha egy festővel vagy színésszel jársz. Csak talán intellektuálisan és ezoteriálisan kielégítőbb...

p.227. Korona Kiadó, 2006.

– És manapság, szerinted mitől válik egy könyv kultikussá? – kérdezte Virág.
– A franc se tudja – tűnődött Ivett; látszott rajta, hogy még mindig elkalandoztak a gondolatai, de elég gyorsan összekapta magát. – Leginkább talán attól, hogy jól elkapja a potenciális könyvolvasó emberek egy speciális rétegét. Fontos, hogy ez egy olyan réteg legyen, amelyik nemcsak szeret olvasni, de érti is az olvasottakat, gondolkodik rajta. Ha a szerző megtalálja a közönségét, akinek ráérez az általános problémáira, ha ki tudja helyettük mondani őket, vagy gondolkodásra készteti őket, amin keresztül az olvasó maga jön rá sok mindenre, akkor megvan az esélye az írónak, hogy könyve kultikussá válik.

pp. 227-228. Korona Kiadó, 2006.


Felnőtté nem az életkora teszi az embert, hanem a viselkedése.

243. oldal

Nem az a legnagyobb baj a felnőttekkel, hogy hazudnak nekünk, hanem az, hogy minket is arra kényszerítenek, hogy hazudjunk nekik. Igen, ezért utálom a felnőtteket. (Zek)

p.243. Korona Kiadó, 2006.

– Miért? – kiáltotta Zek. – Azt akarod tudni, hogy miért basztam meg azt a ribanc barátnődet? – Virág szemében könnyek gyűltek, és már csak egy homályos fátylon keresztül nézte a vonásaitól megfosztott, torz alakot. – Azért basztam meg – fröcsögte Zek –, mert őt legalább meg lehet baszni, nem úgy, mint téged, te szűzkurva. Ő nem kerít mögé olyan faszom se tudja milyen ótvar ideológiát, mint te. Ha baszni akar, baszik. Ennyi. Nem szívatja meg az embert, nem veri szarrá az életét, csak baszik. Nem akar beleturkálni abba a kibaszott fejembe, pláne nem kesztyűvel, hogy még csak véletlenül se mocskolja össze magát. Csak baszni akar velem… Érted? Érted már?

p.261. Korona Kiadó, 2006.

Ha az ember nem minimum egy japán haikuköltő baszhatja az egészet: „HELLO, TALALKOZUNK? – EN IS BELED! – BELED IS MEG ANYADBA IS!” Vagy ott vannak a locsogók, akik nem ritkán belefejelnek a százhatvan karakteres korlátba: SZAL, A BULI EGESZEN QRVA JO V MEG MINDEN… ASSZEM, K. 1X ENGEM IS EMLITETT T-NEK, DE BIZTOS H VEGIG ROLAD V SZO. XERINTEM TE IS BEJOSSZ NEKI:))) TUTI NE PARAZZ…" – na baszhatod! Nyomhatod a következőt…
Ha meg kellett volna mondania, hogy mi idegesíti Katában a leginkább, akkor biztosan az sms-mániáját említené. Tök értelmes csaj, meg minden, de ennek a minimál igényekre adaptált, szellemi törpékre redukált telekommunikációs forradalomnak a mellékterméke valahol őt is felszínessé tette.

263. oldal

…attól, hogy valami normális, még nem biztos, hogy hazug. Én téged egy lázadónak ismertelek meg. Olyannak, aki, ha nem ide születik, és talán nem most, akkor valami nagy és igaz ügyért akár a forradalom élére is állhatna. Seregeket vezetnél az igazságot keresve és követelve. De azt hiszem, minden forradalmár, túl azon, hogy idealista, kellőképpen infantilis, a szó jobbik értelmében. Már persze, ha ennek a szónak van jobbik értelme…
Szóval,csak azt akarom mondani, hogy sokat gondolkoztam veled kapcsolatban, és arra jöttem rá, hogy te vagy a legidealistább lázadó, akivel valaha találkoztam. A te tragédiád viszont az, hogy pontosan érzed, csak őszinte kamaszként lázadhatsz a hazug felnőttek világa ellen…
Egy kicsit úgy tűnt nekem, mintha te, találva végre egy magasztos célt, magad köré gyűjtötted a többieket, hogy bebizonyítsd, igenis lehet másképpen, igenis működik az elképzelésed. Meggyőződéssel hiszel egy lehetséges alternatívában. Emlékszel mit mondtál nekem ott lenn a kacsáknál? Nem az a baj a felnőttekkel, hogy hazudnak nekünk, hanem az, hogy minket is hazudni kényszerítenek. Ez volt az a mondatod, amiből rájöttem, hogy te attól félsz, hogy felnőtté válsz, és ezzel te is hazug leszel…

274. oldal

Emlékszel, mit mondtál nekem ott lenn, a kacsáknál? „Nem az a baj a felnőttekkel, hogy hazudnak nekünk, hanem az, hogy minket is hazudni kényszerítenek.” Ez volt az a mondatod, amiből rájöttem, hogy te attól félsz, hogy felnőtté válsz, és ezzel te is hazug leszel…

274. oldal

 

Karcok.

Megidézett szerzők és műveik:

p. 15. Nietzsche

p. 123. Saint-Exupéry: Kis herceg és Anna Frank, ill. Anna Frank naplója

p. 225. Salinger: Zabhegyező, a kacsákkal kapcsolatban - Holden Caulfield, New York-i Central Park - ez volt a rögeszméje - "hova mennek a kacsák, ha befagy a tó. Jön egy tag valami kocsival, és elviszi őket az állatkertbe, vagy mi? Vagy egyszerűen elrepülnek?"

p. 226. Joyce: Ulisses,

p. 226. Biblia

p. 227. a kínai taoizmus szent könyve: Lao-ce: Út és az Erény Könyve

p. 227 minden idők legnagyobb jóskönyve: a Változások Könyve

p. 228. Salinger: Franny és Zooey

p. 247. Lawrence Norfolk, Kafka, Csáth Géza, Dürenmatt

 

 

 

in: Tokaji Zsolt: Hova mennek a kacsák?, p.123. Korona Kiadó, 2006.

1943. Berettyószentmárton – Koldusok süteménye

2 pohár joghurt
1 pohár étolaj
3 tojás
2 pohár cukor
4 pohár liszt
kevés sütőpor

"Kilencszáznegyvenhárom! Akkor volt a sztálingrádi csata, és Saint-Exupéry Kis hercege is akkor jelent meg. Amíg Anna Frank a naplóját írta valahol Hollandiában, a nagyanyám gyerekfejjel süteményrecepteket jegyez fel valahol egy hajdú-bihari kis faluban."

 

 

komment


süti beállítások módosítása