HTML

egyperces mondatok avagy frasi sparse e ritrovate

Egyperces mondatok azért, mert nincs sosem sok időm, terveim szerint pár szóban foglalok össze valamit a napokból. Frasi sparse azért, mert lehet hogy ezzel jó témát találok - Petrarca "rime sparse" nyomán, és frasi ritrovate azért, mert talán egy ilyen megtalált mondattal egy-egy régi-új vagy valamilyen emléket húzok elő, Tabucchi "hangok jönnek valahonnan, nem tudni honnan" nyomán. "Può succedere che il senso della vita di qualcuno sia quello, insensato, di cercare delle voci scomparse, e magari un giorno di crederle di trovarle, un giorno che non aspettava più, una sera che è stanco, e vecchio, e suona sotto la luna, e raccoglie tutte le voci che vengono dalla sabbia." (da Si sta facendo sempre più tardi)

Friss topikok

Linkblog

2016.07.13. 19:23 Gelso

Hedry Mária: A 99 pöttyös kék labda kalandjai

Hedry Mária: A 99 pöttyös kék labda kalandjai 

labda.jpg

Alapvetően tetszett a „pöttyöslabda-végigpattog-a-világban”-ötlet – szívesen olvastam a kalandjairól, amikor változatos helyekre vetette a rugalmassága, kíváncsisága és pattognivaló igénye.
Szeretem az ilyen önállósodni tudó tárgyakat és az ebből születő történeteket (pl. a cipócska Kolobók, vagy a fazék, amely Eltityeg-eltotyog otthonról és értékekkel jól megrakva tér haza a szegény házba.), de ez sajnos a végére ellaposodott, kicsit kipukkadt, mint maga Lali, a laszti. Túl sokmindent akart szerepeltetni a szerző, amik jó ötletek, de bennmaradt az igazi mondanivaló. Az eleje még jól indul, szépen alakulnak a történetek, a karakterek, de a végére egyre elnagyoltak és felületesek lesznek.
A kékpöttyes labda sem rossz karakter, de Fenyőanyó telitalálat – az ábrázolása (21.0.) is szépre sikeredett. A középtájt található történetek tetszettek leginkább (Rókakisasszony ahol a szavak választékosak, dallamosak és jó hangulatot árasztanak, és az üzenetnek: „elsősorban legyél tiszta és ízléses” igen örültem – oly sok a bennünket körülvevő giccs manapság; Farkas koma királysága, – amelyben Fenyőanyó ráébreszti az erdőlakókat, vezető/vezér fontosságára és emlékezteti a vezért, mennyire nehéz az alattvalókat megtartani, megvilágítja az érintetteknek, hogy az uralkodást két pólusból lehet és kell szemlélni. A Ki a mérges? az állandóan dohogó, morgolódó, elégedetlenkedő embereket veszi nagyító alá. A viszályt és békét őrlő malmok azt sugallja, bármily szerepet mér ránk a sors, igyekezzünk azt becsülettel (és beletörődéssel) betölteni; A vakondkirály palotája nagyon szimpatikus volt, a vakondék vendégszeretete, amely nem tesz különbséget vendég és vendég közt – , példaértékű*; talán a legtanulságosabb A bánatos kígyó esete, melyben a tanulság az, hogy fogadd el magad annak, ami vagy, törődj bele, értsd meg, hogy mások elsőre/sokadszorra milyennek látnak, gondolnak stb. rólad.) de az ezt követőek már tartalmilag, szóhasználatilag is zuhannak színvonalban.
Happy and a vége, de jobban átgondolva Labda Lali igazi sikertörténetének lehettünk volna tanúi. Én túl gonosznak és erőszakosnak tartom az erőgép által tett labda kivégzést… :-(

„Mindenki tesz valami apró jót, és az együtt már komoly segítség.”

Sajnos, a rajzok egyáltalán nem tetszettek – színpompásak, van több kedves köztük, de túl cifrák, túl mozgalmasak, és vannak kivetnivalóim – pl. a lányok cipője, vagy az, hogy az állatok összekeverhetőek, vagy félrenézhetőek. Pl. a olykor a vakondnak is meg a fókának is az arca a patkányéra emlékeztet…

*szöcskeleves, kígyófarok cserebogármártással, egérfarok szivar, csigaházból készült bioágy, szentjánosbogár-lámpás – mely utóbbi kettőn igen elgondolkodtam, van benne fantázia…
** az is halál, hogy Csiga bátyó regényt szándékozik írni a rovarok kalandos életéről…

 

 

komment


süti beállítások módosítása