HTML

egyperces mondatok avagy frasi sparse e ritrovate

Egyperces mondatok azért, mert nincs sosem sok időm, terveim szerint pár szóban foglalok össze valamit a napokból. Frasi sparse azért, mert lehet hogy ezzel jó témát találok - Petrarca "rime sparse" nyomán, és frasi ritrovate azért, mert talán egy ilyen megtalált mondattal egy-egy régi-új vagy valamilyen emléket húzok elő, Tabucchi "hangok jönnek valahonnan, nem tudni honnan" nyomán. "Può succedere che il senso della vita di qualcuno sia quello, insensato, di cercare delle voci scomparse, e magari un giorno di crederle di trovarle, un giorno che non aspettava più, una sera che è stanco, e vecchio, e suona sotto la luna, e raccoglie tutte le voci che vengono dalla sabbia." (da Si sta facendo sempre più tardi)

Friss topikok

Linkblog

2016.07.20. 09:25 Gelso

Mészöly Ágnes: Sünimanó

Mészöly Ágnes: Sünimanó

sunimano.jpg

 

Nagyon szép, a való és a manóvilág határán játszódó mesekönyv!
Olyan könyv, amelynek nem szabadna hiányoznia egy gyerekes család könyvtárából, de legalább egy olvasás erejéig mindenképpen javasolnám családi körben való szerepeltetésére! Sokat ad: élményt, szeretetet, izgalmat, aggodalmat, fejtörést, problémamegoldást, összefogást, felnőtt-gyerek kooperációt, vidámságot, mosolyt csal az arcunkra. Buszon olvastam, és sokszor láthattak utastársaim állandó mosolygó arccal – azt gondolom ezzel a könyvnek tulajdonítanék még egy kis lélekgyógyító, jótékony hatást is…
Tetszett a könyv felépítése, 12 hónapra felosztva, naplószerűen elevenednek meg az emberek mindennapjai – mindig olvashatunk az adott hónapra/évszakra jellemző időjárásról bevezetőt, majd a család adott hónapnak megfelelő életébe tekinthetünk bele – az általában ismert hagyományok, ünnepek, iskolai szünetek, de akár a család életében hagyománnyá vált szokások: pizsamás reggelik, Egyke-nap stb. köré szerveződve tanúi lehetünk, mi minden történhet, sőt következhet be egy család életében egy kerek év alatt (télapó, karácsony, halottak napja, korcsolyázás, kirándulás, színházlátogatás, farsang, iskolai történések, vagy akár betegség, kartörés); és hozzánk hasonlóan tanúja lehet ennek, sőt részese ennek az egy évnek, Sünimanó, a manólány.
Nagyon tetszettek a szereplők, az állandóan zsúfolt és pörgős életet élő anyuka, a harmonikus, tiszta fejjel gondolkozó, minden problémát azonnal megoldani kész apa, a gyerekek, akik mint általában nem tündérek, de ügyesek, okosak, talpraesettek, akik hol játszanak egymással nagy békességben, majd a másik percben már áll körülöttük a bál, hol angyalian tudnak összefogni egy probléma megoldása során, akik közül a báty húzza a hugit, a kicsik pedig nem kapnak fontos szerepet egy-egy fontosnak ígérkező küldetésben, mert még kicsik…
Tetszettek a felnőttek, a nagyszülők, akik bármilyen megoldandó dolog merül fel, máris ott vannak segítségre készen, a süteménysütő Keker, de akár a váratlanul felbukkanó, nem a családhoz tartozó nem-rokonok, ha tetszik, „idegenek” (tanítónéni, igazgató úr, a gyerekorvos: Dr. Légi Laura, a doktor Mobotu a kórházban, a rendező, Czinege Pálné, vagyis Ilonka néni, a repülős személyzet, és bocsánatot kérek azoktól a manólátóktól, akiket kihagytam) – akik, mint mindegyikről kiderül, tudnak manóul, de nem verik ezt nagydobra…
Szívemhez közeli ez a meseregény, azért is, mert szűkebb pátriámban, a Bükkben játszódik – magam sem tudom, hogy mátrainak vagy bükkinek valljam magam, mert 14 éves korom óta „kettős életet élek” e két hegy ill. helységei között – és, bármilyen furcsa, nagyon otthon éreztem magam olvasás közben.
Kedvenc részeim, a színházas, a korcsolyázós, az infravörös távcső megszerzésének kalandja, a karácsonyi vacsora, a kórházas, palacsintasütős, a franciaországi kiruccanás – lehet, hogy van több is, de akkor félek, felsorolnám az egész könyvet.
Az illusztrációk pedig – Csíkszentmihályi Berta alkotásai – csodálatosak, esztétikusak, kifejezőek, az adott történetnek, hónapnak, évszaknak megfelelőek.

Köszönöm a Gyerekmerítés zsűritagjainak, hogy felhívták erre a könyvre a figyelmemet.
Szegényebb lennék elolvasása nélkül.
Az írónő, Mészöly Ágnes nevére is figyelmes leszek ezután.
Annyi kérdés maradt meg bennem, hogy kiknek ajánljam? Legszívesebben 2. 3. 4. osztályosaknak szeretném, de a vastagsága elbátortalaníthatja a gyerekeket; talán 4-5. osztályosok még nem tartják cikinek elolvasni. Nekik is szívesen kezükbe adnám…

Egy felsőtárkányinak gyerekjáték tudnia, ki lakik a Kossuth u. 70. sz. alatt – nem lennék meglepve, ha egy jó kis falusi turizmus lenne ott…házias étkekkel, befőttekkel, lekvárokkal, szörpökkel, szárított fűszerekkel, gyógynövényekkel…
(Nem emlékszem már ki volt benne Hevesi Gábor – de van ilyen nevű rokonom is…)

 

 "Megettem egy zsemlét, megittam egy bögre kávét, és egyszer sem kellett felállnom az asztaltól." (Anya: 106.old.)

"Kéjek kakajót! Most!" - nálunk:"Amitassz, amitassz, ide most!"

komment


süti beállítások módosítása